Własny księgowy – czy to się opłaca?

Własny księgowy – czy to się opłaca?

Po roku 1989 na wszystkich podatników został nałożony obowiązek obliczania podatków, który dotychczas spoczywał na organach administracji podatkowej. Aktualnie przedsiębiorstwa nie muszą też zatrudniać własnych księgowych czy prowadzić ksiąg rachunkowych (księgowości) samodzielnie, ponieważ mają możliwość powierzenia tych zadań w ręce zewnętrznych firm – biur rachunkowych. W związku z tym coraz mniej firm z sektora MŚP – małych i średnich przedsiębiorstw zatrudnia własnych księgowych, decydując się na outsourcing usług.

Jakości zewnętrznych usług księgowych nie można niczego zarzucić. Biura księgowe inwestują w nowoczesne zaplecze – zatrudniają ekspertów w swojej dziedzinie, nie tylko księgowych, ale również radców prawnych i biegłych rewidentów, pracują z użyciem zaawansowanego oprogramowania komputerowego, posiadają ubezpieczenia OC związane ze swoim profilem działalności. Dzięki temu są w stanie zapewnić każdemu ze swoich klientów kompleksową obsługę. Czy w każdym przypadku współpraca z biurem księgowym jest polecana?

Koszty związane z zatrudnieniem księgowego i współpracą z biurem rachunkowym

Własny księgowy jest przede wszystkim dużym obciążeniem finansowym. Odczuwają je najbardziej małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których założenie kolejnego stanowiska pracy nieraz jest ponad siły. Mediana wynagrodzeń księgowych wynosi około 3 500 złotych brutto, co dla przedsiębiorcy oznacza jeszcze wyższe koszty pracy.

Natomiast współpraca z biurem rachunkowym jest znacznie tańsza – trzeba przygotować się na wydatek od około 100-200 złotych dla Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, dlatego różnice cenowe widoczne są gołym okiem na rzecz biur rachunkowych. W tej cenie firma otrzymuje kompleksową obsługę dopasowaną indywidualnie do swoich potrzeb. Dodatkowo też skorzystać może z usług kadrowo-płacowych czy doradczych. Z jednej strony jest to dostęp do wiedzy i doświadczenia specjalistów, z drugiej strony zmniejszenie kosztów związanych z księgowością. Jedynym minusem jest konieczność regularnego dostarczania dokumentów do biura

Jakie firmy zatrudniają własnych księgowych?

Wysokie koszty angażu księgowej czy księgowego nie są jednak zawsze czynnikiem, na podstawie którego firmy rezygnują z ich pomocy. Zatrudnienie ekspertów na etat najbardziej opłaca się dużym firmom oraz instytucjom, które ze względu na liczbę dowodów księgowych i szeroki zakres usług i tak musiałyby płacić więcej biurom księgowym. Dodatkowo dzięki temu, że księgowy jest na miejscu, wszystkie prace w dziale księgowości i powiązanych mogą przebiegać sprawniej.

 

Jeżeli potrzebny jest kompetentny księgowy Kraków, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego biura księgowego. Wszystkim naszym klientom zapewniamy obsługę na najwyższym poziomie, która włącza nie tylko usługi księgowe, ale również kadrowo-płacowe, doradztwo podatkowe, pomoc w zakładaniu firm, wsparcie w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Gwarantujemy jakość obsługi potwierdzoną pozytywnymi referencjami. Jednocześnie współpraca z nami to atrakcyjne ceny. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!