Programy komputerowe wspomagające księgowość

Programy komputerowe wspomagające księgowość

Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu prowadzenie ksiąg rachunkowych może być jeszcze bardziej wygodne, szybkie i bezpieczne. Aktualnie programy księgowe dostępne są nawet za darmo. Można pobrać je bez problemu z Internetu i zainstalować na dysku komputera lub też używać ich online – w internetowej chmurze, czyli bez konieczności pobierania i instalowania na komputerze.

Z programów księgowych korzystają zarówno sami przedsiębiorcy, jak i biura rachunkowe. Dzięki nim można łatwiej prowadzić sprawy księgowe i powiązane z nimi, unikać także popularnych błędów, na przykład w obliczeniach. Programy potrafią prowadzić obliczenia samodzielnie i w związku z tym automatyzują pracę. Błyskawicznie można drukować z nimi dokumenty, a nawet przesyłać je bezpośrednio przez Internet do Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one w związku z tym niezastąpione w księgowości i wiele biur księgowych nie wyobraża sobie pracy bez nich – słusznie, ponieważ w przeciwnym przypadku formalności trwałyby znacznie dłużej i jednocześnie kosztowały dla klientów więcej.

Program zamiast biura księgowego – warto?

Często wielu przedsiębiorców na początek decyduje się na skorzystanie z oprogramowania księgowego, rezygnując z obsługi księgowej w biurach. Sprzedawcy oprogramowania zwykle przekonują przedsiębiorców, że prowadzenie księgowości razem z nimi jest wyjątkowo proste zajmuje i niewiele czasu.

Niestety, z własnej praktyki wiemy, że sprawa nie jest aż tak prosta, ponieważ zgłaszają się do nas od czasu do czasu przedsiębiorcy, którzy, korzystając z programów księgowych, popełnili wiele błędów wymagających sprostowania. Dlatego uważamy, że programy komputerowe naprawdę są pomoce, ale tylko w rękach osób, które mają szersze rozeznanie w księgowości.

Koszty związane z korzystaniem z programów księgowych naprawdę kuszą, często nawet można korzystać z nich za darmo, chociaż trzeba pamiętać o tym, że darmowe wersje zwykle mają ograniczoną funkcjonalność. Warto też przy okazji wskazać, ze nowsze programy wymagają corocznej płatnej aktualizacji, dlatego zakupienie programu księgowego nie jest zwykle wydatkiem jednorazowym na zawsze. Ceny rozpoczynają się już poniżej 100 złotych za programy dla przedsiębiorców, ale w przypadku profesjonalnego oprogramowania dla biur księgowych wynoszą nawet po kilka tysięcy złotych za jedno stanowisko.

Niskie opłaty za program mogą być rzeczywiście alternatywą dla biura księgowego, jednak polecamy przed zdecydowaniem się na taką inwestycję przetestowanie oprogramowania, co zwykle można zrobić za darmo. Gdy jednak szukają Państwo przede wszystkim komfortu i większej ilości czasu na prowadzenie działalności, rekomendujemy wybranie obsługi biura księgowego. Wprawdzie jest ono już tutaj zdecydowanie droższe, ale na sto procent pewne.

 

Nasze biuro księgowe oferuje Państwu kompleksową obsługę w dziedzinie księgowość Myślenice i Kraków oraz kadrach i płacach i doradztwie podatkowym. W pracy bazujemy na zaawansowanym oprogramowaniu informatycznym przeznaczonym dla biur rachunkowych. Zapraszamy!