Obsługa księgowa – ile kosztuje?

Obsługa księgowa – ile kosztuje?

Dla większości firm zatrudnienie własnego księgowego nie jest opcją. To wysokie wydatki, które należy ponosić comiesięcznie. Wprawdzie zyskuje się specjalistę, który będzie zajmował się wszystkim sprawami rachunkowymi, jednak dla firm z sektora MŚP byłby to przysłowiowy gwóźdź do trumny. Alternatywnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na samodzielne prowadzenie księgowości. Niestety, także i ono nie zadowala wszystkich przedsiębiorców, bo, chociaż darmowe, wymaga czasu i wiedzy. Trzecie wyjście to biuro księgowe, którego pracownicy przejmują na swoje barki obowiązki formalne związane z prowadzeniem firmy klienta.

Obsługa księgowa świadczona przez zewnętrzną firmę jest z punktu widzenia wielu przedsiębiorstw bardzo korzystnym rozwiązaniem – z jednej strony nie kosztuje dużo, z drugiej daje stały dostęp do wykwalifikowanych kadr odpowiedzialnych za prowadzenie spraw księgowych i często także innego rodzaju, na przykład kadrowo-płacowych, doradztwa podatkowego. Z jakimi kosztami trzeba liczyć się w przypadku obsługi tego rodzaju?

Przystępne opłaty nawet dla małych firm

Główną zaletą zewnętrznej obsługi księgowej, jak zostało już wskazane, są przystępne opłaty za pełną obsługę bez konieczności angażowania dodatkowych pracowników. To powoduje, że są one atrakcyjne nawet dla mniejszych przedsiębiorstw, które nieraz nie mają sporych zysków. Przy poszukiwaniu biura księgowego nie warto jednak kierować się tylko i wyłącznie niskimi cenami obsługi, ale na ofertę patrzeć całościowo. Tu atrakcyjne ceny powinny iść w parze z rzetelnością i profesjonalizmem pracowników biura.

Od czego zależy koszt obsługi księgowej?

Ceny związane z usługami księgowymi świadczonymi przez biura rachunkowe są zależne od kilku różnych czynników. Warto pamiętać o tym, że ceny podawane są zwykle jako netto. Wśród czynników należy wskazać na:

  • politykę cenową biura rachunkowego – każde biuro samodzielnie ustala swój cennik
  • lokalizację biura – zwykle w dużych miastach ceny są wyższe niż na prowincji
  • forma opodatkowania – więcej zapłaci się za prowadzenie Ksiąg Handlowych niż Ksiąg Przychodów i Rozchodów
  • liczba dowodów księgowych – im więcej dokumentów, tym koszty są wyższe, co ma jednak plus dla mniejszych firm, które nie dostarczają ich dużo, ponieważ wtedy koszty ich obsługi są niższe
  • sposób odbioru dokumentów – odbiór dokumentów przez pracownika biura rachunkowego w firmie klienta jest dodatkowo płatny
  • pozostałe usługi – usługi kadrowo-płacowe czy doradcze są na ogół płatne dodatkowo

 

W naszym biurze rachunkowym, które działa w sektorze obsługa księgowa Kraków, mogą liczyć Państwo na bardzo atrakcyjne ceny usług. Zależy nam na tym, aby nasze usługi były osiągalne nawet dla mniejszych przedsiębiorstw, dlatego stosujemy elastyczną politykę cenową i do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Jeżeli chcą Państwo otrzymać wycenę usług księgowych i pokrewnych, zachęcamy do skontaktowania się z nami – nasi pracownicy obliczą dokładne koszty i przekażą wycenę. Zawsze jesteśmy także gotowi na negocjacje. Zapraszamy serdecznie!