KPiR i Księgi Handlowe - porównanie

KPiR i Księgi Handlowe - porównanie

Początkujący przedsiębiorcy często mają problem z rozróżnieniem dwóch rodzajów ksiąg służących do dokumentowania operacji gospodarczych – Podatkowych Ksiąg Przychodów i Rozchodów oraz Ksiąg Handlowych. Poniżej przygotowaliśmy ich skrótowe i czytelne zestawienie, dzięki któremu będą mogli Państwo łatwo je od siebie odróżnić.

Prowadzenie działalności gospodarczej każdego typu wiąże się z koniecznością jej dokumentowania. Pozwala to na obliczenie wysokości podatku do przekazania fiskusowi w przypadku takich form opodatkowania jak Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, w skrócie KPiR, a także Księgi Handlowe, które inaczej określane są także jako pełna księgowość czy też Księgi Rachunkowe.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów

W Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów dokumentuje się następujące operacje gospodarze:

  • przychody, zarówno te ze sprzedaży, jak i innego rodzaju
  • zakup towarów i materiałów podstawowych i inne koszty związane z zakupami
  • wydatki, w tym wynagrodzenia i inne wydatki związane z prowadzoną działalnością

Do prowadzenia KPiR zobowiązane są:

  • osoby fizyczne osiągające przychód z działalności gospodarczej pozarolniczej, które wybrały jako formę opodatkowania przychodu zasady ogólne lub podatek liniowy
  • spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółki cywilne osób fizycznych, których przychody za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 1 200 000 euro w przeliczeniu na polską walutę

Mały podatnik

Z KPIR związane jest pojęcie małego podatnika, czyli podatnika, który spełnia warunek niewielkiego obrotu rocznego, u którego wartość sprzedaży (już z wliczoną kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro wyrażonej w złotym. Dodatkowo mały podatnik może wybrać metodę kasową rozliczania VAT i składać kwartalne deklaracje podatkowe.

Księgi Handlowe

Księgi Handlowe, pełna księgowość czy też Księgi Rachunkowe prowadzone są także na podstawie dowodów księgowych, jednak są znacznie bardziej skomplikowanym systemem rozliczeń. Dodatkowo firmy prowadzące Księgi Handlowe zobowiązane są do spełnienia wielu wymagań związanych z ustawą o rachunkowości. Pozwalają one jednak na szeroką analizę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Do prowadzenia Ksiąg Handlowych zobowiązane są:

  • kapitałowe spółki prawa handlowego – spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółki osobowe prawa handlowego – spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne
  • spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółki cywilne osób fizycznych, których przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 1 200 000 euro w przeliczeniu na polską walutę

 

W naszym biurze rachunkowym świadczymy profesjonalne usługi księgowe Kraków – zarówno w ramach prowadzenia Ksiąg Przychodów i Rozchodów, jak i Ksiąg Handlowych. Wszystkim naszym klientom zapewniamy kompleksową i fachową obsługę bazującą na naszym wieloletnim doświadczeniu. Wybierając nasze biuro, mają Państwo pewność, że sprawy formalne prowadzone będą zgodnie z literą prawa. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!